947
665585

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

Vidsträckt landskap med träd vid vattendrag, solnedgång

Signerad AM. Pannå 15,5 x 51 cm.

Landskapsskildringen spelade en central roll i de flesta av Malmströms målningar. I sina naturstudier skalade han bort allt överflödigt och sökte det grundläggande och elementära i landskapets linjer och stämningar.

Det övervägande antalet landskapsstudier av Malmström är utförda i akvarell, endast ett fåtal är kända som är utförda i olja. Malmströms landskapsakvareller tillhör höjdpunkten i svenskt akvarellmåleri under 1800-talet innan Anders Zorn framträdde på arenan. Redan 1870 ställde han ut en grupp landskapsakvareller på Konstakademien. När Konstföreningen 1888 anordnade en akvarellutställning framhölls Malmströms ”små enkla, finkänsliga skizzer”. För sina akvareller mottog Malmström Konstakademiens Egron Lundgren-medalj.

När Gustaf Cederström i sina "Minnen" skulle karakterisera Malmströms konstnärsskap framhöll han hans landskapsakvareller (T. Björck, "August Malmström", 1997, sid 319):

”Se på den mängd små mästerverk af landskapskonst, som han i sina akvareller med den allra största lätthet trollade fram och strödde omkring sig. Den samlingen skulle jag önska på en eller ett par händer, så skulle man få fram en stor Malmström ur alla dessa ytterligt små papperslappar.”

Dessa omdömen kan även anses gälla hans fåtal kända landskapsstudier i olja.