953C
665587

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
11 500 - 13 200 EUR
12 000 - 13 800 USD
Klubbat pris
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Blommande äppelträd

Utförd omkring 1886. Olja på dubblerad duk 25 x 33 cm.

Proveniens

Konstnärens dotter Karin Linde (1895-1989, född Krouthén, gift med Harald Linde, föräldrar till konstkritikern, jazzmusikern och museimannen Ulf Linde [1929-2013]. Linde debuterade 1958 som konsthistoriskt författare med en studie om sin morfar).
Gåva ifrån henne på 1980-talet till Annika Rinkeby (född Juhlin, barnbarn till Johan Krouthéns syster);
därefter i arv till förutvarande ägare fram till 2015.

Östergötlands och Linköpings Stads Museum, "Johan Krouthén. Minnesteckning och katalog", 1958, kat nr 29 (”Äppelträd, skiss, 25 x 33 cm, 1886” utlånad av Fru Karin Linde, Stockholm).

Gunnar Lindqvist, "Johan Krouthén. Den ljusa idyllens målare", 1994, avbildad i svartvitt sid 43 samt helsida i färg, sid 34.

Denna utsökta studie av ett blommande äppelträd, utförd i Linköping omkring 1886, kan anses utgöra prototypen för den typ av målningar som Johan Krouthén blivit mest känd och älskad för av svenska folket: idylliska sommarlandskap med blommande äppelträd.

Hans första kända målning på detta motiv är ”Vår i trädgården”, från 1886, vilken ställdes ut på Salongen i Paris samma år och belönades med franska akademiens stora guldmedalj. En påfallande aspekt av den aktuella målningen är det rika valörmåleriet. Krouthén har lagt ned stort arbete på att med precision återge motivets detaljer och mångfacetterade och subtila ljusskiftningar.

Johan Krouthén växte upp i en borgerlig familj i Linköping och hörde till den konstnärsgeneration som fick sitt genombrott under 1880-talet, då en franskorienterad realism dominerade det svenska måleriet. Till skillnad från många generationskamrater bodde emellertid Krouthén aldrig någon längre tid i Frankrike i sin ungdom. Sommaren 1883 följde han med målarkollegan Oscar Björck till Skagen och anslöt till den konstnärkoloni som arbetade där. 1885 återvände han till hemstaden, där han förblev bosatt. Samma år anslöt han sig till Opponenterna och deltog i deras utställning i Stockholm med ”Vattenvegetation. Motiv från Östergötland” (Nationalmuseum, Stockholm). 1886 anslöt han sig till Konstnärsförbundet.

Formgivare

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.