"Betelgeuse"
Färglitografi, 1965, signerad med blyerts 72/75, tryckt av Arte Adrien Maeght, utgiven av Maeght, Paris. 80,5 x 55,5 cm (BFK Rives).
Privatsamling, Malmö (se även kat no 180, 181 och 185 i denna auktion)
Galerie Nordqvist, Malmö (Inköpt 1969).
Mourlot 455 (Maeght 387).