Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
180
670300

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
29 200 - 39 000 EUR
34 000 - 45 300 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Équinoxe"

Etsning, färgakvatint och karborundum, 1967, signerad med blyerts 5/75, tryckt av Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Bladstorlek 104 x 74 cm.

Proveniens

Privatsamling, Malmö (se även kat no 179, 181 och 185 i denna auktion). Förvärvad 1970.

Dupin 428.