Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
179
670286

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Betelgeuse"

Färglitografi, 1965, signerad med blyerts 72/75, tryckt av Arte Adrien Maeght, utgiven av Maeght, Paris. 80,5 x 55,5 cm (BFK Rives).

Proveniens

Privatsamling, Malmö (se även kat no 180, 181 och 185 i denna auktion)
Galerie Nordqvist, Malmö (Inköpt 1969).

Mourlot 455 (Maeght 387).