702904

20. HILDING LINNQVIST, "Fågeltorget i Chinon".

Signerad med monogram och daterad Chinon 1921. Pannå 100 x 109 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Carl Erik Heyman.
Oscar Sterns samling, Stockholm.
Åke Bäckström.
Svensk Franska Konstgalleriets Konstauktion, 8 - 9 oktober 1931, kat nr 69, avbildad i katalogen sid 14.
Bukowski Auktioner, auktion nr 400, "Höstauktionen", 3 december 1975, kat nr 62, avbildad i katalogen pl. 20.
Privatsamling, Stockholm (införskaffad på ovanstående auktion).

Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK/263 435 - 316 122 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
8 053 626 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Internationale Kunstausstellung, Dresden, 1926, kat nr 76, under titeln "Le Marché à Chinon", avbildad i utställningskatalogen sid 40.
Parisutställningen, 1929, kat nr 2.
Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist", utställning arrangerad av Föreningen för nutida konst, 9 mars - 7 april 1940, kat nr 82.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 51, "Modernt Svenskt Måleri ur Oscar Sterns samling" 1947.
Kunstnernes hus, Oslo, 1954, kat nr 18.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", oktober 1957, kat nr 78 (under titeln "Fågeltorg i fransk småstad").
Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist - Från skilda världar", 8 - 30 mars 1980, kat nr 6.
Moderna Museet, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 26 december 1986 - 22 februari 1987, kat nr 38.
Göteborgs konstmuseum, "Hilding Linnqvist", 7 mars - 10 maj 1987, kat nr 38.
Färg och Form, Stockholm, utställning nr 893, "Final", 16 maj - 15 juni 2002.

"Konst i svenska hem", band 4, upptagen och avbildad sid 169 under samling 228: "Oscar Stern, Dr. Ing., Bergsgården, Kungl Djurgården, Stockholm".
Sven Alfons och Bo Lindwall (red. Ragnar Josephson), "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd samt avbildad.
Folke Holmér, "Hilding Linnqvist", SAK, 1955, avbildad sid 95 och omnämnd sid 88.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Andreas Rydén

Andreas Rydén
Vice VD, Chefsspecialist konst

+46-72-858 71 39
andreas.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund