404
711178

Hugo Gehlin

(Sverige, 1889-1953)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hugo Gehlin
(Sverige, 1889-1953)

bordslampa, Ystad Metall 1929.

Tenn, delvis genombruten skärm av mässing, invändigt vitlackerad, mässingsfötter. Stämplad HG Ystad Tenn C8. Höjd 52 cm.

Slitage, färgbortfall, skärmen med smärre bucklor.

Tilläggslista

En fot lagad, fötterna möjligen senare.

Formgivare

Hugo Gehlin började studera konst i samma veva som modernismen helt förändrade konsten i början av 1900-talet. Han reste de ut på studieresor i Europa och tog till sig de nya vindar som blåste. Liksom många av sina samtida kollegor var han verksam inom olika områden som träsnittsgrafiker, skulptör, illustratör, poet, formgivare inom tenn och glas. Efter giftermålet med Esther bosatte sig konstnärsparet i Helsingborg och deras hem blev under många år en mötesplats för konstnärer och kulturprofiler och kom att få en stor betydelse för stadens moderna konstliv.