tebord, Sverige, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Bricka av glaserat lergods, polykrom dekor av ridande kvinnofigur, signerad H.H. Underrede av mahogny med rand i ljusare träslag. 78 x 55 cm (brickan 73 x 49 cm), höjd 63,5 cm.
Hildur Haggård (1885-1959), keramiker och skulptris, var efter sina studier vid HKS 1911 verksam vid S:t Eriks Lervarufabrik i Uppsala och började sin egen verksamhet 1942. Hon är bl a känd för sina djurskulpturer, prydnads- och nyttoföremål i glaserat lergods.