Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
519
712305

VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 117 x 194,5 cm. Signerad AB MMF BS

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1962.

Obetydligt slitage och smutsig.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 76.

Den stora vävda tapeten "Vindruvor" komponerades till Sandrew-biograferna, Stockholm.