530
714073

MATTA. "Hästhagen". Flossa. 340,5 x 276,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1923. Tillverkad efter 1941.

Något smutsig, fläckar. Sidorna med något slitage, kortsidorna med senare avslutningar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sidan 33; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 9, färgplansch sidan 16.

"Hästhagen" komponerades till Göteborgsutställningen 1923 och räknas till ett av Märta Måås-Fjetterströms centrala verk. Exemplar tillverkades bl.a. till prinsessan Märta och dåvarande kronprinsen Olaf av Norge.