Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
531
710018

MATTA. "Ängarna". Flossa. 276,5 x 196 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 870 - 6 820 EUR
5 660 - 7 930 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med något slitage, bandkantade kortsidor.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.