Madeleine Pyk – en samling F769
532
692843

MATTA. "Ståndaren". Flossa. 378,5 x 290 cm. Signerad MMF

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Senare kortsidor, ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 7; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 111.

"Ståndaren" komponerades för m/s Kungsholm.