535
702312

MATTA. "Blåringen". Flossa. 260,5 x 190,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, skadade fransar, många saknas.

Ett exemplar av "Blåringen" tillverkades för Svenska Akademien.