538
662591

MATTA. Detalj från mönstret "Lunden". Flossa. 115 x 68 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). "Lunden" komponerad 1932. Tillverkad före 1942.

Något slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 119.