539
666969

MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 363,5 x 267 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ett hörn med liten lagning, ställvis skadade fransar, några senare, många saknas.