687742

540. MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945. Sannolikt gjord i endast ett exemplar i denna storlek.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Följerätt
Ja
Proveniens

Styrelserummet på Gamlestadens Fabriker AB i Göteborg. Köpt därifrån 1964 i samband med att textilverksamheten överläts till Mölnlycke AB.

Utropspris
400 000 - 450 000 SEK / 42 150 - 47 418 EUR
Klubbat pris
350 000 SEK

Tilläggslista

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 82.

Övrigt

"Kullager" tillverkades första gången till NIAB 1945.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto