542
712976

MATTA. "Lökar". Flossa. 324 x 185,5 cm. Signerad à tergo i romb och daterad IH 53

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

(Ingrid Hellman-Knafve, 1953).

Smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Sidorna med något slitage.

Tilläggslista

Droit de suite

Ingrid Hellman-Knafve (född Hellman) var en textilkonstnär som specialiserade sig på mattor. Hon tog slöjdlärarinneexamen vid M. Nordenfelts handarbetsseminarium i Göteborg 1933. 1938 startade hon en egen textilateljé på föräldragården Stenhall i Örby, Kinna. Mellan åren 1951-52 studerade hon konst i Paris. Ingrid Hellman-Knafves mattor kännetecknas av ett starkt stiliserat och elegant modernt uttryck. Hon hade en mycket färgmedveten personlighet och använde sig av olika textila tekniker. Hon ställde bl.a. ut på Svenskt Tenn 1944, på Konsthallen i Borås 1949 och deltog i konsthantverksutställningar i Stockholm, Göteborg, Köpenhamn och Zürich.