552
702348

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 248 x 208 cm. Signerad MMF

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sannolikt senare fransar, några skadade.