560
654654

MATTA. "Ljusa bårdmattan". Rölakan. 220,5 x 126 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, obetydliga hål. Bandkantade kortsidor.