559
698276

MATTA. "Blå bårdmattan". Rölakan. 351 x 253 cm. Signerad MMF

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. En skadad kortsida, något slitna fransar, flera saknas.