570
675321

MATTA. Rölakan. 234 x 173,5 cm. Signerad NKT

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Komponerad på 1940-50-talet. Rödmelerat rutmönster med ränder i benvitt och grått.

Något ställvis lite hårdare slitage. En skadad kortsida.