598
700570

MATTA. Rölakan. 486,5 x 299 cm. Signerad V.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(Erik Lundberg, Vävaregården, Eringsboda). 1900-talets andra hälft. Ljust grönmelerat mittfält. Bred huvudbård med stor polykrom blomranka.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Senare fransar.

Signaturen V är inspirerad av ett tallgrenar utanför ateljén.