600
712966

MATTA. "Turkos ryan". Rya. 201 x 103,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Kortsidorna med "AV L. NOBEL BÅSTAD FÖR ÅREN 1932-1935". Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål, lagningar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.