151
676394
Viola Gråsten
(1910-1994)

MATTA. "Ormbunke". Rya. 159 x 116 cm. Viola Gråsten för NK Textilkammare.

Sverige 1940-60-tal. Baksidan med påsydd etikett.

Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med något slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

641 - 855 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Tilläggslista

Ingen följerätt.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12