154
709918

Eileen Gray

(Irland, 1878-1976)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Eileen Gray
(Irland, 1878-1976)

MATTA, "Centimètre", Black board rug, Handtuftad, 246,5 x 228,5 cm, Efter design av Eileen Gray.

Eileen Gray har designat några av de stora möbelklassikerna under 1900-talet. Gray hade en ateljé där bl.a. mattor tillverkades efter hennes skisser. Många av hennes mattmönster har senare tuftats. Baksidan med klistrad etikett: Eileen Grey, Ecart International, 111 Rue Saint Antoine, 75004 Paris.

Sidorna med obetydligt slitage.

Tilläggslista

Ingen följerätt.

Jämför Day, Susan: Art Deco and Modernist Carpets, London/Singapore 2002, plansch sid 129, färgplansch sid 130.