198
717907

Yves Marchand & Romain Meffre

(Frankrike)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Yves Marchand & Romain Meffre
(Frankrike)

"Ballroom, Lee Plaza Hotel, Detroit", 2006

Signerad Marchand och Meffre och numrerad 2/6 på certifikat a tergo. Epson inkjet print monterad på aluminium och ramad, bildyta, 149 x 190,2 cm. Framtagen 2010. Upplaga 6.

Tilläggslista

Följerätt tillkommer (d) Droit de suite

Proveniens

GunGallery, Stockholm.

Motivet ställdes ut på Gun Gallery, Stockholm, "The Ruins of Detroit", 26 augusti - 19 september 2010.

Yves Marchand och Romain Meffre m.fl, "The Ruins of Detroit", 2010, avbildad helsida sid 195.

Detroit, en gång ett nav för den amerikanska industrialismen och en spelplats för kulturella storheter som Tamla Motown, the Stooges och MC5. Med en arkitektur sprungen ur det tidiga nittonhundratalet som speglade det ekonomiska överflöd de framgångsrika industrierna gav upphov till - tänk Michigan Central Station och dess förlagor i de romerska baden, eller de närmast grandiosa balsalarna - till ett postapokalyptiskt ingenmansland. I sina fotografier fångar Yves Marchand och Romain Meffre de lekfulla och överdådiga arkitekturmixarna, med dess antydan om ambitioner och välstånd, med ett sentida förfall som fortfarande rymmer något av den skönhet som en gång strålade från art deco-stukaturer och ljuskronor. Ett slags samtida ruinromantik.