199
723925

Marilyn Minter

(USA, Född 1948)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 12 900 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Marilyn Minter
(USA, Född 1948)

"Yellow Sparkle", 2007

Signerad M. Minter på etikett a tergo. C-print, 65,5 x 100 cm. Upplaga 2/5 noterad på etikett a tergo.

Proveniens

Baldwin Gallery, Aspen.

Marilyn Minter, född 1948, räknas som en av USA:s mest framstående konstnärer. Hennes långa karriär spänner över måleri, foton och video och har ofta skapat intensiv debatt, kanske framför allt i början av 90-talet, då hon, tillsammans med konstnärer som Sue Williams, ingick i det som kallades “bad-girls”.

Alltsedan Minter i serien ”Coral Ridge Towers”, fotograferade sin mor i hemmet i Ft. Lauderdale på 1960-talet, har den solkade glamouren varit hennes fokus. Hennes extrema, storskaliga närbilder av kroppsdelar täckta av svett, smuts, smink, smycken eller såpbubblor visar detaljer som ibland driver bilden över abstraktionens gräns. Hennes fotografier speglar också hur media influerar vår uppfattning om genus, sexualitet och begär och aktualiserar även distinktionen mellan konst och populära media, samt hög- och lågkultur. Hennes bilder utgör en omaka motpart till det lättidentifierade mode- och reklamspråket och de förmedlar, förstärkta av den glansiga ytan och fotorealismen, ett underliggande begär.
Den glittrande ytan ställs mot en tydlig kroppslighet och bildar en stark men tvetydig bild som är karaktäristisk för Minters konstnärskap.

Minter bor och arbetar i New York och hennes uppmärksammade konstnärskap har presenterats i ett flertal utställningar både i USA och Europa. Större separatutställningar inkluderar San Francisco Museum of Modern Art (2005), the Center for Contemporary Art, Cincinnati, (2009), La Conservera, Centro de Arte Contemporáneo, Ceutí/Murcia, Spanien (2009), the Museum of Contemporary Art, Cleveland (2010) och Deichtorhallen Hamburg, (2011).

Hennes video ”Green Pink Caviar” visades i MoMAs lobby under ett helt år och även på digitala, billboards på Sunset Boulevard i LA och på Times Square, New York. En större retrospektiv av Minters arbeten har visats på Contemporary Arts Museum Houston, Texas 2015 och kommer att gå på turné innan den avslutas på The Brooklyn Museum, 2017.