Madeleine Pyk – en samling F769
207
675624

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

"Kischka och Daniel, Paris, 1962"

Signerad CHR Strömholm samt med fingeravtryck och daterad 1981 a tergo. Även märkt Håkan Elofsson och märkt CHR med datering 1982 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bladstorlek 30,5 x 23,8 cm.

Joakim Strömholm & Patric Leo (red.), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 55 samt omslag.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.