211
717849

Ann Eringstam

(Sverige, Född 1977)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Ann Eringstam
(Sverige, Född 1977)

"Escape to Reality, 4 & 5" 2010

Signerad Ann Eringstam på etikett a tergo. C-print monterad på glas, 100 x 150 cm . Diptyk (totalt mått: 100 x 300 cm). Numrerad 4/5.

Proveniens

Privat samling

Motivet har visats på Finlands fotografiska museum, Helsingfors, Galleri Box, Göteborg, Expo photo internationale, Grez sur Loing, Passagens konsthall, Linköping.

Diptyken Escape to Reality 4 & 5 uppstod när Ann Eringstam fick Grez-sur-Loing-stipendiet av Hasselbladsstiftelsen, vilket innebar två månades vistelse på Hôtel Chevillon.
Hôtel Chevillon har gått till den nordiska konsthistorien som ett av de två hotell i Grez-sur-Loing som under 1880-talet fick se så många nordiska och anglosaxiska konstnärer och författare som sina gäster, varav flertalet senare blev mycket erkända. Nämnas kan Carl Larsson, Bruno Liljefors, Karl Nordström, de danska och norska Skagenmålarna, August Strindberg och Robert Louis Stevenson, många andra icke att förglömma.

"Escape to Reality, 4 & 5" finns bland annat i Hasselblad centers samling och Örebro läns landsting samling.

Upplaga 5 + 2 AP.