212
705445

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 000 - 26 200 EUR
25 100 - 27 400 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Fifty Dollar Bill Used As Negative", 1990 - 2008

Signerad David La Chapell och numrerad 3/5 på etikett a tergo. Chromogenic print monterad på plexiglas och ramad, bildyta, 75 x 174 cm.

Proveniens

Wolfgang Roth and Partners Fine Art, Miami.

Fotografiska, David LaChapelle, "Burning Beauty", 2012, avbildad s. 187.