297
683791

Ann-Sofi Sidén

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris

Ann-Sofi Sidén
(Sverige, Född 1962)

"QM, I think I call her QM"

Signerad Ann-Sofi Sidén och numrerad 5/10. Utförd 1997. Beatacammasterkassett och DVD efter 35 mm färgfilm med ljudspår, 28 minuter.

Proveniens

Christian Larsen Gallery, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Verket har visats bland annat i dessa sammanhang:

XXIV Bienal de São Paulo, São Paulo, Brasilien, 1998.
South by Southwest Film Festival, Austin, Texas, 1999.
International Film Festival, Rotterdam, 1999.
Bergen Fine Art Society, Bergen, Norge, 1999.
Carnegie International Show, Pittsburgh, USA 1999-2000.
Hirschhorn Museum, Washington D.C., USA, 2000.
Jiri Svestka Gallery, Prag, 12 - 23 february 2003.
Centro Atlantico de Arte Moderno, Las Palmas, Gran Canaria, Spanien, 2004.
Moderna Museet, Stockholm, "In Between the Best of Worlds", 20 november 2004 - 20 mars 2005.
MASS MoCa, North Adams, USA, "Becoming Animal", 29 maj 2005 - 28 februari 2006.
Itaú Cultural, São Paulo, Brasilien, "Films and Videos from the Sammlung Goetz", curerad av Susanne Touw, 2009.
Moderna Museet, Stockholm, "Moderna Museets Vänners Skulpturpris 2009", 2009-2010.
Uppsala 29:e Internationella Kortfilmsfestival, 2010.
Göteborg Internationella Film Festival, 2010.

Verket är upptaget och omskrivet i Moderna Museet, Cecilia Widenheim (red), "Ann-Sofi Sidén, In Between the Best of Worlds", 2004.

Verket ingår i Moderna Museets samlingar, Stockholm, och införlivades i samlingen år 2000. 2009 erhöll Ann-Sofi Sidén Moderna Museets Vänners Skulpturpris.

Signerat certifikat medföljer.

Läs mer om föremålet