298
725664
Bjarne Melgaard
(Norge, Född 1967)

Utan titel

Signerad Melgaard och daterad 2001 a tergo. Duk 140 x 121 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 368 - 26 709 EUR

Klubbat pris:
330 000 SEK
Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm
Privatsamling, Stockholm

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Sons of Odin", 21 april - 20 maj 2001.

Övrigt

I Bjarne Melgaards konst möter vi en personlig poesi blandad med kaotiska och provokativa budskap. Melgaard är en konstnär som i sitt myllrande måleri ofta uppehåller sig vid sådant som ligger på gränsen till det som anses samhälleligt accepterat. Hans måleri befinner sig ofta i subkulturer och har genom åren behandlat chockerande och provocerande ämnen såsom droger, våld och död. Men lika ofta ställs människans sökande och ömsinta sida i fokus och framför allt hennes törstande efter kärlek och närhet. Melgaards måleri baseras på djupt mänskliga behov och ofta är det svårt för en betraktare att i Melgaards utagerande måleri avgöra vad som bara är ett vilt fabulerande och vad som faktiskt är både personligt och från konstnärens perspektiv också privat. Återkommande är den sexuella upplevelsen, den homosexuella kärleken och figurerna i målningarna är inte sällan en av konstnärens alla alter egon. Det finns i målningarna en spänning av ett allmänmänskligt behov av respekt och kärlek, blandat med ett viltsint skrikande och viljan att uppröra och få omvärlden att lyssna. Melgaards konstnärskap är djupt självständigt och hans konst utstrålar en samtida expressionism som framstår som ömsint, humoristisk och djupt måleriskt.

Den aktuella målningen ingick i den uppmärksammade utställningen ”Sons of Odin”, på Galleri Lars Bohman i Stockholm 2001. Bjarne Melgaards måleri har nått ut på en internationell arena och han har nått stora framgångar både på den europeiska och på den amerikanska samtidsscenen.