299
719375

Anders Krisár

(Sverige, Född 1973)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Anders Krisár
(Sverige, Född 1973)

"M"

Signerad Krisár, daterad 2008-10 och numrerad 2/3. Bemålad polyesterharts, polyuretane, glasfiber och metall. Höjd ca 155,5, bredd 70 och djup 16 cm.

Proveniens

Lindqvist Contemporary, Stockholm.

Galleri Thomas Wallner, Simrishamn, "Anders Krisár", 4 september - 3 oktober 2010.

Orosdi-Back, "Anders Krisár", 2012, avbildad helsida sid. 177 samt installationsbild sid. 179.

Läs mer om föremålet