Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
299
719375

Anders Krisár

(Sverige, Född 1973)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
33 900 - 38 800 EUR
38 800 - 44 300 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Anders Krisár
(Sverige, Född 1973)

"M"

Signerad Krisár, daterad 2008-10 och numrerad 2/3. Bemålad polyesterharts, polyuretane, glasfiber och metall. Höjd ca 155,5, bredd 70 och djup 16 cm.

Proveniens

Lindqvist Contemporary, Stockholm.

Galleri Thomas Wallner, Simrishamn, "Anders Krisár", 4 september - 3 oktober 2010.

Orosdi-Back, "Anders Krisár", 2012, avbildad helsida sid. 177 samt installationsbild sid. 179.

Läs mer om föremålet