53
697602
Kurt Østervig
(1912-1986)

stolar, 4 st och bord, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal.

Valnöt, stolarna med stämplat fabriksmärke, bordet etikettmärkt. Bordets diameter 115 cm, längd inkl iläggsskiva 175 cm, höjd 73 cm.

En stol med lagad ryggbricka, bordsskivan slipad, iläggsskivan med litet fanérbortfall.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 282 - 1 603 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Tilläggslista

Valnöt, ej palisander

Proveniens

Enligt uppgift inköpta år 1956.

Övrigt

Stolen formgiven ca år 1956.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19