1011
735337

Friedrich Brentel I

(Frankrike, 1580-1651)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Friedrich Brentel I
(Frankrike, 1580-1651)

Konung Gustaf II Adolf (1594-1632) vid slaget i Lützen 1632

Gouache på pergament 7 x 12 cm.

Friedrich Brentel föddes i Lauingen i de södra delarna av dagens Tyskland. Han gick i lära hos sin far Georg Brentel som mestadels utförde heraldiska miniatyrer. Friedrichs tidigast kända signerade verk är från 1596 (som idag finns i Karlsruhe) där den blott 16-årige konstnären visar skicklighet i både komposition och utförande. Under det tidiga 1600-talet började Brentel med etsningar och han fick flera uppdrag av tysk-kejserliga familjer vilket gjorde honom känd och efterfrågad som konstnär. När det 30-åriga kriget bröt ut, från vilket motivet till denna miniatyr är hämtad, förändrades konstnärens produktion.
Brentel riktade in sig på miniatyrer -en gengre som han visade sig behärska utmärkt. hans miniatyrporträtt blev uppskattade bland adelsfamiljerna vid Rehn men hans kundkrets utökades också med de gästande erövrarna som ville föreviga sina erövringar och fälttåg.
Brentels kolorit i målningarna var levande och hans teckning, trots det lilla formatet han arbetade i, var livfull och levande.
Auktionens bataljscen tillhör Brentels produktion under det senare 1640-talet. På miniatyren ser vi Gustaf II Adolf på sin häst Streiff mitt på slagfältet. Runt omkring honom pågår striderna och flera av de sårade fienderna ligger runt omkring honom.
Trots det lilla formatet har Brentel lyckats fånga stridens hetta samtidigt som det tyska landskapets lummighet fungerar som inramning till denna krigiska scen.