1101
721374

Pieter Hardime

(Sverige, 1677-1758)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pieter Hardime
(Sverige, 1677-1758)

Blomsterstilleben med urna

Signerad P. Hardime. Uppfodrad duk 43,5 x 33 cm. Ram i holländsk/flamländsk barock.

Proveniens

Grosshandlare Sven Ulrik Palm (1787-1861)(Regeringsgatan 32 & Täcka Udden, Djurgården) genom arv till barnbarnet Carl Ulrik (dennes syster Anna ärvde pendangen)
Tidigare i Carl Ulrik Palms samling (1864-1954).

Pendangen till ovanstående målning var till försäljning på Dorotheum 2014.