1126
703203

Okänd konstnär 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
935 - 1 400 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1700-tal
(Sverige)

Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan

Akvarell sent 1700-tal. 33,5 x 47,5 cm, bladstorlek 36 x 50,5 cm.

Jmf Gustaf Uppmark, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", 1923, bild 295, s 246.

Möjligen förlaga till C G Hammars konturetsning "Vue orientale de Stockholm prise hors du port" från 1800-talets början, se litteraturhänvisning.