Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1111. Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.
1111. Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1115. Slaget vid Wien 1683.
1115. Slaget vid Wien 1683.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Mansporträtt.
1133. Mansporträtt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1138. Flickansikte, studie.
1138. Flickansikte, studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK