1164A
736824

SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Fanerat med magogny. Listverk och beslag av mässing. Uppsats med lådor och fack bakom rulljalusi. I sargen låda. Uppsatsens baksida och bordsskivans undersida brännmärkta C under prinskrona (Karl XV som kronprins), bordet även märkt undertill C . Längd 83, bredd 90, höjd 77, höjd inkl uppsats 112 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar.

Proveniens

Karl XV (1826-1872).