1164
690817

RULLKLAFFSEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Fanerad med jakaranda och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Bakom rullklaff tre små lådor. Utdragbar skrivskiva. Nedtill tre lådor. Längd 91, bredd 52, höjd 100 cm. Nycklar medföljer.

Kompletterad med senare beslag.

Sylvén, Torsten, Mästarnas Möbler, Värnamo 1996, sid. 215, jämför närmast identisk sekretär signerad av Niklas Korp.