1159
682699

SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerat med alrot och valnöt. Tvådelat. Överdel med dörrpar framför tolv små lådor. Underdel med fyra lådor. Beslag av förgylld mässing. Sidohandtag av smidesjärn. Längd 121, bredd 53, höjd 169 cm.

Senare fötter, lister ställvis kompletterade.

Tilläggslista

Liten låda bakom mittdörr finns men saknas på bild.