Madeleine Pyk – en samling F769
1150A
735107

BYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Fanerad med valnöt och rot. Snidad förgylld och bronserad dekor. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Signerad med Ortmanns etikett och nummer 509 på ovansidan under skivan. Längd 82, bredd 55, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Maskstungen, skiva med spricka.

Proveniens

Tidigare Patrick Hamilton (1862-1921), Malmö.