1150
715946

BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fanerad med alrot och alm. Beslag av förgylld mässing. Fem lådor. Skrivskiva och tre lådor. Signerad på ryggen "J SIÖLIN", samt med Köpings hallstämpel. Längd 132, bredd 64, höjd 89,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar.