Fanerad med amarant, plommon och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Bär signatur i mittlådan "af Linning 1759" (möjligen ifylld gammal märkning). Längd 134, bredd 63, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
Gammal men troligen ej ursprunglig skiva.