1149
690797

BYRÅ. Tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Fanerad med amarant, plommon och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Bär signatur i mittlådan "af Linning 1759" (möjligen ifylld gammal märkning). Längd 134, bredd 63, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Gammal men troligen ej ursprunglig skiva.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

256. Lotta Hannerz, "Notes-08".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK