1157
711684

BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk. Ej signerad.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris
740 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit gråspräcklig marmor. Två lådor. Längd 80,5, bredd 47, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Jämför parbyrån till auktionens byrå som såldes på Bukowskis våren 2008, auktion 548, katalognummer 1067.
Jämför snarlik byrå, märkt Johan Neijber under skivan, såld på Stockholms Auktionsverk, hösten 1998, katalognummer 1728.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jämför snarlik byrå av Johan Neijber sid. 275, såld på Bukowskis 1985.

Johan Neijber föddes 1740 i en familj av snickarmästare och blev själv mästare 1768. Han var verksam till sin död 1795 och var en av de få snickare som klarade de olika stilövergångarna under perioden. Hans mästerstycke var något så unikt som en byrå, ett avsteg från det obligatoriska salsskåpet. Rokokobyrån (i privat ägo) med sina rundade hörn var så skickligt utfört att det lovordades av ämbetet. Torsten Sylvén skriver: "Johan Neijber var en mycket skicklig formgivare och yrkesman. Denne dynamiska mästersnickare utförde vackra möbler under rokoko, gustaviansk och sengustaviansk tid" .

När Johan Neijber lämnade de bukiga rokokobyråarna och började tillverka gustavianska möbler tog han upp flera influenser från Georg Haupt, så som de svängda benen samt inläggningar i form av urnor, grillageverk med rosetter och medaljonger. Byråns motiv med en hängande medaljong ovanpå ett fält med grillageverk och blomrosetter tycks vara Neijbers egen design. Det finns en grupp byråar med liknande dekor och detaljutförande av honom som gör attributionen säker trots avsaknad av signatur. Detaljarbetet är av högsta kvalitet fullt i klass med möbler av bröderna Gottlieb och Fredrich Iwersson. En elegant detalj är de svängda hörnens inlagda lagerfeston. De går utanför det inramade fältet och ser ut att hänga framför och på så sätt korrespondera med hörnbeslaget ovanför.
Det geometriska ramverket känns igen från den variant som man ibland finner hos Gottlieb Iwersson, men kanske främst hos brodern Friedrich Iwersson. En annan intressant detalj som binder dem samman är medaljongen med motiv av en romersk krigare. I det närmaste identiska medaljonger finns på möbler signerade av Gottlieb Iwersson. Om det är fråga om ett samarbete, eller att snickare hjälpte varandra eller om en gesäll har arbetat hos bägge två vet vi ej. En intressant tanke är om det fanns någon som specialiserade sig på intarsiaarbeten och sålde till andra snickare, vilket var vanligt i Paris där graden av specialisering var hög.