1140
721366

Fransk skola 1700-tal

(Frankrike)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Fransk skola 1700-tal
(Frankrike)

FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.

Ruinlandskap. 24 x 17 cm resp. 25 x 20 cm. Gustavianska krönta och förgyllda ramar.

Ej examinerade ur ram. Färgerna något bleknade. Ytsmuts. Obetydliga stänkmärken.

Proveniens

Carl Ulrik Palms samling (1864-1954)

Troligtvis utförda efter förlagor i olja av Hubert Robert (1733-1808) (Tempelbyggnaden) samt Claude Joseph Vernet (1714-1789) (Flodlandskapet).