1186
728293

KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgyllt, bronserat och blåmålat. Skiva av vit marmor. Sargen med snidad dekor av vinranka och pärlstav. Raka kannelerade ben med bandfläta upptill. Längd 71,5, bredd 39, höjd 85 cm.