1238
697561

APPLIQUER, för två ljus, fyra stycken, av Victor Paillard (1805-1886). Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Förgylld brons. I form av pilkoger, upphängd i bandrosett. En märkt med oval stämpel "PAILLARD", två märkta "VP" under krona. Höjd 50 cm.

Ett bandhänge över ljusarm lagat.

Victor Paillard (1805-1886), berömd skulptör och bronsmakare i Paris. Hans verksamhet, grundad 1830, blomstrade vid mitten av 1800-talet och sysselsatte över hundra arbetare. Flera av hans verk ställdes ut på utställningar i Frankrike och utomlands. Inför världsutställningen i London 1851 ledde Paillard gjutningen av den kolossala statyn av drottning Victoria. 1855 tillverkade han en toalettservis åt kejsarinnan Eugénie. Samma är gjöt han Napoleon III:s ryttarstaty.