1243
721432

LJUSKRONA, för åtta ljus, Tyskland, 1800-talets första hält. Karl Friedrich Schinkels art.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld metall och trä behängd med prismor. Dekor av palmetter. Höjd 97, diam 85 cm.

Borrad för el, prismor saknas.